سرداران بزرگ در حکومت بنی امیه

حکومت بنی امیه، حکومتی بر پایه تزویر، ستم و ظلم بود. اما باید اذعان داشت که همین حکومت یکی از بزرگترین امپراتوری ها را در تاریخ بشریت بوجود آورد حکومتی که از شرق به چین و از غرب تا قلب فرانسه رسیده بود. شاید تاکنون در مورد خلفای اموی بسیار مطالعه کرده باشیم (و یا می توانید در سایت تاریخ اسلام این دوره را مطالعه کنید.) اما در کنار این خلفا، مردان و سرداران بزرگی وجود داشتند که نقش بسزایی را در تثبیت و پیشرفت این حکومت ایفا کرده اند در این قسمت قصد داریم زندگی چند نفر از بزرگترین و مشهورترین سردارانِ حکومت اموی را مورد بررسی قرار دهیم.  شاید در نگاه اول مطالعه در سرگذشت انسانهایی خونریز، سفاک و ظالم بی فایده به نظر برسد اما مطمئنا سرگذشت اینگونه افراد به خصوص برخی از آنها انسان را به فکر فرو می برد.

(انشاء الله سعی می کنم سرگذشت هر کدام از این سرداران را که آماده کردم در همین تاپیک قرار دهم.)

زیاد بن ابیه

زیاد بن ابیه:
زیادبن عبید ، زیاد بن سمیه ، زیاد بن ابیه از نامهای اوست. مادرش سمیه کنیز حارث بن کلده بود در اینکه این فرد در چه سالی به دنیا آمده است اختلاف است. برخی می گویند در سال اول هجرت به دنیا آمد. گویا نسب پدر زیاد مشخص نیست به خاطر همین نام او را به مادرش منتسب می کنند و می گویند زیاد بن سمیه یا می گویند زیاد بن ابیه یعنی زیاد پسر پدرش. البته برخی از مورخین پدر او را برده ای به نام عبید می دانند که زیاد بن ابیه در زمان خلیفه دوم، پدرش عبید را به مبلغ صدهزار درهم آزاد کرد.


زیاد بن ابیه در زمان حکومت امام علی (ع) حاکم ولایت فارس بود. وقتی امام علی(ع) به شهادت رسید و معاویه روی کار آمد، او با معاویه بیعت نکرد و بر علیه معاویه، طغیان کرد.در واقع زیاد بن ابیه یکی از شیعیان سر سخت امیر المومنین محسوب می شد و در زمان حکومت امام علی و حسن (علیهما السلام) یکی از دشمنان درجه یک معاویه به شمار می آمد. امیرالمومنین علی(ع) هم در چندین نامه در نهج البلاغه «زیاد» را مورد خطاب قرار داده است (شماره نامه های یادم نیست) اما سرانجام میان زیاد و معاویه آشتی برقرار شد.

معاویه بسیار از زیاد بن ابیه خوشش می آمد به همین خاطر مجلسی ترتیب داد و گفت پدر زیاد همان ابوسفیان است چندین نفر را هم به عنوان شاهد آورد که در جاهلیت ابوسفیان با مادر زیاد زنا کرده و زیاد به دنیا آمده است. زیاد هم که دوست داشت مقام و جایگاهی برای خود کسب کند به زنازادگی خود رضایت داد. معاویه ابتدا زیاد را استاندار بصره کرد و پس از دوسال (پس از مرگ مغیره بن شعبه در کوفه) معاویه، ولایت کوفه را هم به دست او داد.و زیاد اولین نفری بود که بر تمام عراق حکومت می کرد. زیاد در زمان حکومت، بر بصره و کوفه، بسیار خشونت به خرج داد و در جهت تثبیت حکومت معاویه بسیار موثر بود. همچنین بر شیعیان علی(ع) بسیار سخت می گرفت و آنها را شکنجه می کرد. زیاد بن ابیه در قتل حجربن عدی(یکی از یاران باوفای پیامبر و امام علی(ع)) نقش بسیار مهمی را ایفا کرد. در واقع زیاد توانسته بود امنیتی توام با وحشت و ترس را در عراق حکمفرما کند و خیال معاویه را از شورش های عراق آسوده سازد.

می گویند زیاد فردی بلند قد و زیبا بود و سخنوری را بسیار خوب می دانست همچنین یکی از چشمهای او کور بود(ر.ک:الاستیعاب، ص 523) سرانجام زیاد بن ابیه در سال 53 هجری و در سن 53 سالگی مُرد.

برای مطالعه خلافت امویان اینجا و برای دین گالری تصویر در مورد امویان اینجا را کلیک کنید.

/ 3 نظر / 100 بازدید
معلم شرکتی

وبلاگ معلمان شرکتی(خرید خدماتی) http://www.msherkati.blogfa.com/

با سپاس فراوان از همت و زحمتي كه كشيديد

خسروي

منتظر بقيه تحقيقات شما محقق گرامي ومتعهد هستيم