صلیبیان و میراث علمی اسلامی

امروز داشتم برای امتحان ترمم، کتاب الصحیح من سیرة النبی الاعظم رو مطالعه می کردم که با مطلب قشنگی در مورد کتابهای اسلامی که در اسپانیا سوزانده شده؛ مواجه شدم. که در ادامه متن رو از کتاب نقل می کنم:
«موندی در تاریخ خود می گوید: کتابهایی که مردم اسپانیا در شهر قرطبه سوزاندند بالغ بر یک میلیون و پنجاه هزار مجلد می شد. این جدای از کتابهایی بود که در سایر مناطق اندلس از بین بردند.(1)
ویلس معتقد است که مسیحیان فقط یک میلیون و پنج هزار مجلد کتاب سوزاندند. در وفیات الاسلاف آمده: اسقف طلیطله بیش از هشتاد هزار جلد کتاب اسلامی را سوزاند. فرنگیان پس از غلبه بر غرناطه بیش از یک میلیون کتاب نفیس را از بین بردند.(2)
برخی از مورخان مصر گفته اند: کتابهایی که از مسلمانان باقی مانده است در مقابل کتابهایی که مسیحیان صلیبی، مغول و اسپانیاییها سوزاندند قطره ای از دریا بود.(3)
هنگامی که در جنگهای صلیبی، فرنگیان شهر طرابلس را تصرف کردند به دستور کنت برترام سنت جیل کتابخانه آن را آتش زدند. گفته می شود این کتابخانه سه میلیون جلد کتاب داشت.(4)
جرجی زیدان می گوید: اسپانیاییها همین کار را هنگامی که در اواخر قرن پانزدهم، اندلس را از دست مسلمانان بیرون کشیدند، در خصوص کتابخانه های آن انجام دادند.(5)

پی نوشت:
1
.    بنگرید: التراتیب الاداریه،ج2،ص453-454
2.    همان.
3.    همان،454،455
4.    بنگرید:تاریخ التمدن الاسلامی،ج2،ص51

منبع: ترجمه الصحیح من سیرة النبی الاعظم،ج1،ص64

/ 5 نظر / 62 بازدید
منهاج

بله همینطور است غربیها اینگونه به بشر خدمت کردند و اکنون دم از حقوق بشر میزنند کاش این مسائل بیشتر گفته شود اجرتان با رسول الله که اینقدر از آیینش دفاع میکنید[گل]

امین

ممنون از نظرتان.در ضمن من همیشه منبع رو می نویسم مگر اینکه من مجبور باشم خیلی فوری مطالب رو بنویسم.

حسین

سلام وبلاگ خوبی دارین از مطالبش استفاده کردم از وبلاگ منم بازدید کنید و نظرتون رو درباره تبادل لینک بیان کنید با تشکر[گل]

فائزه

سلام دوست عزیز.وبلاگ خیلی عالی داری. من عاشق تاریخم به همین علت هم یه وبلاگ درباره ی کل تاریخ از قبل از اسلام و بعد از اسلام درست کردم البته تازه شروع کردم خوشحال میشم نظرتو درباره ی کارم بدونم.بهم سر بزن.ممنون.

مهدی

سلام و ادب خدا قوت .... خیلی عالی بود http://mrvisitor.ir/