یک مثال ساده برای فاجعه کپی برداری در اینترنت فارسی

کپی پیست

در حین وبگردی به مطلبی با عنوان سرزمین های جداشده از ایران در طول 196 سال گذشته برخورد کردم که از عنوانش معلوم است در مورد چیست. با خودم گفتم مطلب جالبی است و به درد وبلاگ تاریخ می خورد. اما مطلب منبع مشخصی نداشت به خاطر همین، عین همین عنوان رو در گوگل جستجو کردم تا منبع اصلی این مطلب رو پیدا کنم. که با صحنه جالبی مواجه شدم.

گوگل بیش از 15000 هزار مورد برای این جستجو پیدا کرد و تا آنجایی که من نگاه کردم همه موارد عینا و بدون حتی یک کلمه تغییر، شبیه هم بود و جالب تر اینکه آخر نتوانستم بفهمم منبع این مطلب کجاست.فقط برخی از سایتها خیلی زحمت کشیده بودند و در فونت مطلب تغییراتی اعمال کرده بودند.

به همین خاطر بی خیال انتشار این مطلب در وبلاگ شدم.

/ 6 نظر / 62 بازدید
جا مانده

نمک حوصله تا کی به دل ریش زدن سر غم بر در و دیوار دل خویش زدن . . . و ما ادرئک ما 9 دی . . . بسیجی جا مانده - جا مانده ای بسیجی http://ja-mande.persianblog.ir/post/50/

sobhan

سلام خیلی جالب بود راستی تو عکس یه تغییراتی هستشا عینا همون نیست البته احتمال داره همون تغییر فونت باشه التماس دعا

زهرا

سلام جالب بود همیشه فکر میکردم نویسنده های وبلاگ چقدر اطلاعاتشون زیاده نگو کپی بردارای خوبی هستن اما من بیشتر کتاب خوندن یاد گرفتم تا کپی برداری[لبخند] میتونید امتحان کنید به وبلاگم سربزنید خوشحال میشم http://menhaj.persianblog.ir/

زهرا

یادم رفت بگم لینکتون کردم البته با اجازه شما[گل]

جا مانده

سلام . . . با تلخندی درباره ازدواج بروزم .

حمیدرضا

با درود فراوان! چند وقت پیش متوجه شدم نیمی از پستهای وبلاگم رو در وبلاگی کپی کردن که حتی اسمش هم دزدیه یعنی اسم وبلاگم رو با یک پسوند دیگه ثبت کرده بودن به حال این افراد نادان باید افسوس خورد! شما اگه جای من بودین چکار میکردین؟!